Casus Yazılım Tesbiti

Bilgisayarlar artık günümüzde en yoğun olarak kullandığımız teknolojik cihazlardan biridir. Öyle ki bazı sektörlerde bilgisayar olmadığı müddetçe işlerin yürümesi mümkün değildir. Hal böyle olunca bilgisayar sistemleri sürekli gelişim göstererek git gide her türlü işlemimizi gerçekleştirebildiğimiz aygıtlar haline gelmeye başladı. Bir kaç basit örnek verecek olursak bankacılık işlemlerimizin hepsini bilgisayarlardan halledebiliyoruz, faturalarımızın hepsini bu aygıtlar aracılığı ile yatırabiliyoruz, yemek siparişi verebiliyoruz, alışverişlerimizi yapabiliyoruz. Daha sayabileceğimiz yüzlerce işimizi bilgisayar sistemleri aracılığı ile gerçekleştirebiliyoruz. Bilgisayar teknoloji bu derecede gelişmeye başlayınca ve insanlar gerek iş yaşantısında gerekse sosyal yaşantıdaki her türlü bilgilerini bilgisayar sisteminde bulundurunca, bu durumu fırsata çevirmek isteyen bazı korsanlar casus programlar geliştirerek bilgisayarlardan bilgi akışı sağlamaya çalışmışlardır.

Burada amaç bilgisayar içerisindeki özel bilgileri almak ve bunu çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanmaktır. 10 yıl gibi bir süre önce medyaya yansıyan teknoloji haberlerini bir gözlerimizin önünden geçirelim. Genelde casus yazılımlar aracılığı ile dünya üzerinde binlerce kişinin banka hesaplarını ele geçiren korsanlar kendi hesaplarına milyonlarca dolar para aktarımı gerçekleştiriyor şeklinde haberler olurdu. Yakalanan yakalanırdı. Yakalanmayan ise zengin olur giderdi. Bazı profesyonel korsanlar bu anlamda çok sağlam adımlar atarak izlerini belli ettirmemeye çalışırlar. Durum böyle olunca ve özellikle büyük yatırımcılar, şirketler güvenlik sistemlerine çok büyük önem vermeye başladılar. Özellikle bankalar çok sağlam güvenlik sistemlerini çok büyük paralar karşılığında temin ederek sistemlerini korumaya çalışıyorlar.

Peki biz sıradan vatandaşlar ne yapacağız bilgisayarımıza giren casus yazılımı nasıl tespit edeceğiz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz bilgisayarınızı her gün düzenli bir biçimde kullanıyorsunuz ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadınız. Ancak bir gün rutin olmayan şeyler ile karşılaştınız. Bilgisayarınız çok farklı tepkiler vermeye başladı. İşte burada casus yazılımın bilgisayarınızda olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki her anormallik casus yazılım sayılmaz ancak bu da ihtimaller arasındadır. Eğer güvenliğinize önem veriyorsanız her türlü olumlu şartı sağlamak durumundasınız. Şimdi casus yazılımların tespitini gerçekleştirmek için bazı önerileri sayacağız böylelikle sizler bu konuda ön bilgi sahibi olarak belli başlı önlemleri alabilirsiniz. Örneğin sürekli ana internet sayfası dışında açılır reklam pencereleri görüyorsanız ve bunu rutin işlemlerinizde veya bilgisayarınızı açar açmaz görüyorsanız bilgisayarınızda casus yazılımın olması çok muhtemeldir. Bilgisayarın bazı ayarları değişmiş ve siz bu ayarları değiştiremiyorsanız yani bilgisayarın gerek internet ayarları gerekse genel ayarlarında istek dışı herhangi bir değişiklik olmuşsa bilgisayarınız başka bir kişi tarafından kontrol ediliyordur. Yani bilgisayarınızda casus yazılım vardır. Casus yazılımı tespit etmek için yapılması gereken bir başka yöntem de internet tarayıcısında bulunan ve sizin eklemediğiniz bazı eklentilerin eklenmiş olmasıdır. Casus yazılımları gerçekleştiren bu kişiler sistemde hiçbir şekilde anlaşılmamak için bu yöntemlere başvuruyorlar. İnternet tarayıcıları da bu anlamda çok fazla dikkat çekmeyen sistemlerden biridir. Bir diğer yöntem ve en çok casus yazılım beklentisi doğuran bilgisayarın vermiş olduğu tepkidir.

Eğer bilgisayar aşırı derecede ağırlaşıyorsa bilgisayarda casus yazılım olabilir. Casus yazılımların geneli çok ağır programlardır. Bilgisayar sistemine girdikleri zaman bilgisayarı ağırlaştırırlar. Bu sebeple işlerinizi yapmakta çok zorlanırsınız. Casus yazılımların tespit edilme aşamasından sonra bilgisayara muhakkak format atılması gerekir. Peki casus yazılımların bilgisayarlarımıza girmemesi ve bilgisayardaki bizim için önemli bilgileri elde etmemeleri için ne yapabiliriz. Öncelikle çok sağlam ve geniş çaplı bir virüs programını bilgisayarımıza kurmalıyız. Mümkünse bu virüs programlarının orijinal olmalarına ve tam kapsamlı araştırma yapmalarına dikkat edin. Bilgisayar güvenlik sistemlerine yapmış olduğumuz yatırım aslında bilgisayarın bize sunmuş olduğu nimetler yanında hiçbir şeydir.

Tabi ki rutin bir bakış açısıyla değil, TK Özel Dedektiflik şirketinin profesyonel dedektifleriyle bu işi çözmek; en doğru olanıdır. 

Uluslararası akreditasyon kuruluşlarından akredite olan dedektiflik firmamız, bilgi güvenliğini prensip edinip kaliteli personel ile çalışmaktadır.

Özel Dedektiflerimiz Türkiye'nin her yerinde faaliyet göstermektedir, herhangi bir vilayet ayrımı gözetmeksizin araştırmanlarımız hizmet almaktadır.

Online bookmaker the UK whbonus.webs.com William Hill
Download Free WP Templates
Bizi Takip Et