Bilgisayar Log Takibi

Günümüzde gelişen internet ve bilgisayar teknolojisi insan hayatına birçok kolaylık getirmiştir. Bunun yanında bir dizi riskte oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü bu sistemler tamamen insan yapımı olan ve yapı gereği belli açıklara elverişli olan sistemlerdir. İnternet üzerinden yapılan bankacılık işlemleri veya para ile ilgili diğer her türlü işlem önemli güvenlik sistemleri üzerinden yapılmalıdır.

Bu sebeple günümüzde özellikle bankacılık sektörü güvenlik sistemlerine çok büyük paralar harcayarak müşterilerinin çok güvenilir sistemler aracılığı ile işlemlerini yapmalarını sağlamaktadır. Ancak bazen bu profesyonel çalışmalar bile sonuç veremeyebiliyor. Özellikle casus yazılımlar bu anlamda bilgisayar korsanlarının en çok kullandığı sistemlerdir. Belli yöntemler ile bilgisayarlara entegre edilen bu casus yazılımlar aracılığı ile o bilgisayarı kullanan kişilerin her türlü işlemleri kontrol altına alınabilmekte ve bu bilgiler elde geçirilebilmektedir.. Bu anlamda günümüzde en çok kullanılan casus sistem key loger programıdır. Bu programın işleyişi şu şekildedir. Bilgisayarda geziniyorsunuz ve bu arada bankacılık ve benzeri bir işlemi gerçekleştirmek istiyorsunuz. Bu programın entegre olduğu bilgisayarlara girilen her türlü parola ve şifre casus yazılım aracılığı ile bir başka bilgisayara veya maile aktarılabiliyor. Böylelikle bilgileriniz ve şifreleriniz bir başka kişinin eline geçmiş oluyor.

Bu anlamda size önerebileceğimiz en önemli nokta başka kişinin bilgisayarları aracılığı ile özel işlemlerinizi gerçekleştirmemenizdir. Özellikle internet kafeler bu anlamda istismara açık alanlardır. Peki bilgisayarınızdaki key logeri nasıl tespit edebilirsiniz? Bunun için yapılabilecek birçok yöntem vardır. Ancak şunu belirtmeliyiz ki ortak bir çözüm noktası bulmak mümkün değildir. İnternet aleminde yüzlerce key loger programı bulunmaktadır.

Bu programların her birinin mantığı farklıdır. Çok farklı mantıklar ve paradigmalar ile çalışan bu programların, çalışma mantığını bulmak çok zordur. Ancak bazı key logerler çok basit bir sistem ile çalıştıkları için kolay tespit edilebilirler. Bu tespiti gerçekleştirmek için bilgisayarın başlat ve çalıştır sekmesinden msconfig yazıp açılan programlar içerisinde key loger olduğunu düşündüğümüz programların çalışmalarını durdurmaktır. Bu sistem her ne kadar basit key logerler için olsalar da aslında iş görebilecek bir yöntemdir. Diğer bir yöntem ise daha kalıcı ve daha gerçekçi bir yöntemdir. Bunun için yapılması gereken ctrl + alt + del tuş takımı aracılığı ile işlemler menüsüne gelmek buradaki dosyalar içerisinde services.exe programının karşısında eğer SYSTEM yazıyor ise bilgisayarınızda herhangi bir key loger yoktur.

Ancak eğer karşısında admin yazıyor ise bilgisayarınızda casus yazılım mevcuttur. Ayrıca eğer hiçbir şey yazmıyor ise yine bir kuşku olabilir. Bu sebeple gerekli tedbirlerin alınması ve bilgisayara format atılması gerekecektir. Yine bir key loger tespit yöntemi ctrl + alt + shift + x tuş takımına basmaktır. Bu durumda eğer karşınıza herhangi bir parola isteme programı çıkıyor ise büyük bir olasılık ile bilgisayarınız kontrol altındadır ve derhal bilgisayara format attırmanız gerekmektedir. Bu ve benzeri yöntemler ile bazı key loger programlarını tespit etmek mümkündür. Ancak bazı programlar çok işlevsel oldukları için bilgisayar içerisinde tespit etmek son derece zordur. Yaygın olarak kullanılan bazı key logerler için ise bazı tespit yöntemleri de bulunmaktadır.

Bunlardan biri olan ve dünya üzerinde en çok kullanılan key loger programı ghost keyloger’in bilgisayarda çalışıp çalışmadığını anlamak için synconfig.exe adlı dosyayı bilgisayar sisteminde aratarak olup olmadığını tespit etmektir. Bu yöntem ile bu programın hangi dizinde olduğunu tespit edebilirsiniz eğer bilgisayarda bulunuyor ise hemen onu uninstal ederek sistemden uzaklaştırmalısınız. Tüm bu key loger tespitlerini uzman personellerimiz aracılığı ile de tespit edebilmekteyiz. Eğer güvenlik sizin için birinci plandaysa kesinlikle bunu göz ardı etmemelisiniz.  

Uluslararası akreditasyon kuruluşlarından akredite olan dedektiflik firmamız, bilgi güvenliğini prensip edinip kaliteli personel ile çalışmaktadır.

Özel Dedektiflerimiz Türkiye'nin her yerinde faaliyet göstermektedir, herhangi bir vilayet ayrımı gözetmeksizin araştırmanlarımız hizmet almaktadır.

Online bookmaker the UK whbonus.webs.com William Hill
Download Free WP Templates
Bizi Takip Et